Konzerva sardiniek sa zmení na vázu, rybičky bezmocne ležiace na stole nezachráni ani papierová lodička. Absurdný príbeh ako zo sna surrealistov ožíva na jednom z plátien Julie Haluzovej.

Maliarkine obrazy sú plné až neuveriteľných príbehov, ktoré korení jemným humorom. Vystavuje ich v kežmarskej Galérii u anjela pod názvom Golden Stories. Keďže počas Vianoc predstavila kolekciu vo viedenskej galérii Viva art a časť z nej putovala na výstavu do Poľska, ponechala výstave pôvodný názov.

 

 

Originálna maliarka sa na rozdiel od svojich rovesníkov neutápa v depresívnych pózach. Aj keď by na to mala dôvod. Pred štyrmi rokmi jej po nekonečných vyšetreniach lekári oznámili, že má rakovinu. „Obrazy Julie Haluzovej sú z toho istého rodu ako autorka sama. Milé, usmievavé, s potmehúdskou a šibalskou iskrou. Na jej plátnach sa ustavične niečo deje, žijú si svojím bujným, škvrnitým, fantastickým životom. Našla očarenie v hravých a veselých scénach, ktoré by sa uplatnili aj v humoristických časopisoch,“ hovorí kurátorka Carmen Kováčová.

Na zlatej stene visí trofej poľovníka. Z hlavy jeleňa ostala len lebka, parohy sa premenili na bohato zakvitnuté vetvičky. Na ďalšom obraze sa ladne vlniace kvety menia na medúzy, morské potvory aj krásavice. Zlatá farba, ktorá je v umení oddávna symbolom večnosti a nesmrteľnosti, tvorí základ Haluzovej obrazov. Akoby ikonickým valérom odkazovala na zlaté časy, na éru radosti, smiechu a zábavy. Zlatému podkladu plátien sekundujú farebné ohňostroje a vedú tak nezvyčajný dialóg pokoja a vášne.

„Graciózne maľuje miniatúrne figúry ženských a detských postáv, ktoré majú charakter komiksových postavičiek. Štylizované zátišia kvetov ako výbušná zmes dobývajú plátno divokou krásou v zázračnej premene na prúd striekajúcej farby. Zaváňajú absurdnosťou a surrealistickou víziou,“ pokračuje kurátorka.

Rodáčka z Uherského Hradišťa Julie Haluzová vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Po jej absolvovaní sa v meste na Dunaji usadila. Neustále experimentuje a hľadá nové cesty. „Posúva sa k maliarskej výpovedi so silnejším posolstvom a jemným podpichnutím našich ustálených predstáv,“ dodáva Carmen Kováčová. V kežmarskej Galérii u anjela bude výstava Julie Haluzovej Golden Stories do 9. marca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.