About

About

about

Nič nemení na skutočnosti, že pri tomto obraze údajne maliarka štetec vôbec nepoužila. Napriek tomu akoby jeho imaginárnymi ťahmi zachytila dušu a podstatu prírody, šumenie vetra, bzukot včiel a vzrušujúcu a slávnostnú melódiu rozkvitnutej jarnej lúky. A aj keď tých skrytých paralel s japonským umením v súvislosti s ďalšími prácami pre Kempinski v Bratislave by sme mohli možno nájsť i viac, podstatné je, že zakvitnuté lúky, či „kvetinové zátišia“ Julie Haluzovej naozaj interpretujú tichý, nenápadný, no nekonečne krásny svet prírody, a že sú zrkadlom autorkinej čistej a nefalšovanej radosti z tvorby. Podstatné je i to, že túto radosť priam neuveriteľným spôsobom prenáša i na divákov a obdivovateľov jej plátien.

July
Haluzová

July Haluzová žije na Slovensku od ukončenia štúdií na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Vystavovala viackrát sama i s priateľmi, no do povedomia širokej slovenskej verejnosti výrazne prenikla najmä v súvislosti s dnes už legendárnym monumentálnym plátnom „Sedem žltých tulipánov“, ktoré visí v tatranskom hoteli Kempinski. Práve pri pohľade na tento obraz ma napadlo jedno japonské príslovie, ktoré hovorí, že v rukách majstra štetec tancuje a farba spieva.

I keď mnohé jej obrazy naozaj vznikajú ako výsledok vnútornej potreby odosobniť sa a „len“ tvoriť a hľadať ten správny „dezén“, či farebný akord, zdá sa, že príbeh obrazu a jeho ďalšie kreovanie je pre ňu rovnako dôležité a inšpiratívne.

July Haluzová maľuje zväčša akrylom na plátno. Svoje obrazy maľuje zväčša v cykloch, postupuje od námetu k námetu, niečo pridá, niečo uberie. Ráz poseje plátno priam impresionistickými pastóznymi škvrnami a vytvorí abstraktnú harmóniu farieb, inokedy na vymedzenú plochu kvetinového zátišia alebo na neutrálne pozadie vmaľúva jemnými ťahmi štetca drobné postavičky, zvieratká, lietadlá, ale i celé žánrové scénky so zaujímavým príbehom.

Často používa žiarivé zlaté pozadie alebo zlaté detaily či ornamentiku, akoby slávila svoj vlastný súkromný „golden age“, zdôrazňujúc na spôsob byzantskej či stredovej maľby významovosť odkazu, ktorý vo svojich obrazoch ukrýva.

Nechýba jej humor, jemný a nenápadný s drobnými ostňami irónie. Vie že súvislosti vytrhnuté z kontextu zaužívaného kolobehu a vsadené do nových väzieb dostanú nové významy. Preto často spája všedné s výnimočným, reálne s absurdným a naivné či banálne s vážnym, čím do svojich obrazov vnáša priam surrealistické napätie, nové asociačné väzby, ale i nečakanú poetiku. Rozkvitnuté parožie, „mliečna“ kytica s postavičkou Maneki Neko, otvorená konzerva sardiniek použitá ako váza plná kvetov a hneď vedľa separátne svety papierovej lodičky a troch mŕtvych sardiniek pôsobia napriek posunu z reálneho sveta do sveta absurdít veľmi prirodzene a ľudsky.

Do mnohých diel vkladá July Haluzová svoje osobné odkazy či skryté symboly, ale aj mnohoznačné výstrahy, ktoré v podobe jemného zlatého rukopisu indentifikujú podstatu a zmysel obrazu a zároveň vytvárajú dráždivý akcent. Môžeme tieto drobné symboly vnímať i ako pomyselný kľúč, ktorý otvára brány do nových svetov, ktoré nám autorka svojimi obrazmi sprostredkúva.

CV

Narodila sa 14. júla 1981 v Uherskom Hradišti. V rokoch 1995 – 1999 študovala na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Uherskom Hradišti, v rokoch 1999 – 2000 na Vyššej škole odevného návrhárstva v Prahe a v rokoch 2000 – 2006 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, najprv sochu a objekt u prof. Jána Hoffstädtera a potom u maľbu a iné médiá u prof. Ivana Csudaia. V roku 2003 absolvovala Summer Art Scholl v srbskej Subotici a v roku 2005 sa zúčastnila na rezidenčnom pobyte v Museum Quartier vo Videni.

Žije v Bratislava a tvorí predovšetkým v oblasti maľby, ilustrácie a sporadicky i komorného sochárskeho objektu. Má za sebou mnohé výstave na Slovensku i v zahraničí. Jej diela sa nachádzajú v zbierkach mnohých inštitúcií i súkromných zberateľov a nájdeme ich i vo verejných priestoroch a interiéroch.

Výstavy

Individuálne

2020 Esencia farieb
Velká Lomnica – Slovensko
2020 Esencia farieb – Galeria U Anjela
Kežmarok- Slovensko
2019 Jaro, léto, akryl, zima – Múzeum V. Löfflera
Košice- Slovensko
2019 La famme, la rose, la chanson, l’os 
Paříž – Francie
2019 Out of the Blue – DOT. Contemporary Art Gallery
Bratislava- Slovensko
2019 Šepot kvetov – Grand Hotel Kempinski High Tatras 
Vysoké Tatry – Slovensko
2018 The time of flowers – Slovenský dom
Praha- Česká republika
2018 V kvetinovom odtieni – Galéria Miloša Alexandra Bazovského
Trenčín- Slovensko
2017 Dve – Savoy Gallery
Bratislava- Slovensko
2017 The Hidden Senses – Galéria Encián
Skalnaté pleso – Slovensko
2017 Golden Stories – Galéria u Anjela
Kežmarok – Slovensko
2016 He says, She says and spoonful of Sugar – Viva Art Gallery
Vídeň – Rakousko
2016 Tak ďaleko, tak blízko – Galerie Glassimo
Praha – Česká republika
2016 6 Young Slovak Artists. Bohemian National Hall
New York – USA
2015 Still(A)LIFE – Dessewffyho palác – Galéria Bořeka Šípka
Bratislava – Slovensko
2013 Elements of Life – Beit Smuhel
Jeruzalem – Izrael
2013 Kde bolo, tam bolo… Grand Hotel Kempinski
Štrbské pleso – Slovensko
2013 Paintings – Café Club
Uherský Brod – Česká republika
2009 Universum Focus – ŽSK
Žilina – Slovensko
2008 Něco o Evě – Divadlo Meteorit
Bratislava – Slovensko
2007 Generácia grácia – Galéria Merum
Modra – Slovensko

Výstavy

Kolektívne

2020 ARTBASE – DOT. gallery
Bratislava – Slovensko
2015 Young Slovak Art – The Embassy of the Slovak Republic in Washington
Washington D.C. – USA
2012 D. Černý, G. Szollosi, K Galovič-Gáspár, M. Trubač, J. Haluzová – River Gallery – River Park
Bratislava – Slovakia
2011 L’art Goulache – River Gallery – River Park
Bratislava – Slovakia
2011 Grand Oppening – River Gallery – River Park
Bratislava – Slovakia
2003 Prieskumy – Považská galéria umenia
Žilina – Slovakia
1999 Práce studentů UPŠ v Uherském Hradišti – Design centrum
Praha – Česko